Šta je kašalj?
Kašalj je iznenadan, često ponavljajući refleks koji pomaže u čišćenju disajnih puteva od štetnih izlučevina, sekreta, iritansa, stranih čestica i mikroba. Sastoji se od tri faze: udisanja, izdisanja i automatskog otpuštanja vazduha iz pluća. Kašalj se može razlikovati prema trajanju, količini sekreta, iskašljavanju i dnevnim ritmovima. Ovde su neke od osnovnih kategorija.
Po trajanju se razlikuju:
Akutni kašalj najčešće posledica prehlade (traje do 3 nedelje)
Subakutni kašalj (odražava se nakon infekcije, traje 3 do 8 nedelja)
Hronični kašalj može biti simptom ozbiljnijih stanja (traje duže od 8 nedelja).
Kašalj shodno količini sekreta i iskašljavanju može biti:
Produktivni kašalj
Kašalj koji prati izbacivanje sekreta.
Ova vrsta kašlja pomaže eliminaciji nakupljenih sekreta, doprinoseći olakšanju disanja.
Neproduktivni kašalj
Kašalj koji je često je suv i ne prati izbacivanje sekreta. Ovaj tip kašlja može biti rezultat različitih faktora i često se doživljava kao iritantan.
Kašalj po dnevnom ritmu može biti:
Jutarnji kašalj
Pojavljuje se ujutru i može biti znak iritacije tokom noći ili određenih zdravstvenih stanja. Ova vrsta kašlja često je povezana s nagomilanim sekretima tokom sna.
Dnevni kašalj
Prisutan je tokom celog dana i nema posebnih ritmova. Može biti izazvan različitim faktorima kao što su alergija, iritacija ili drugih respiratornih problema.
Noćni kašalj
Pojačava se tokom noći, može ometati kvalitet sna i ukazivati na određene respiratorne probleme. Često zahteva posebnu pažnju i može biti simptom ozbiljnijih stanja.
Uzroci kašlja
Infekcije kao što su grip ili prehlada
Alergije, astma, gastroezofagealna refluksna bolest (GERB), postnazalno slivanje sekreta
Akutni i hronični bronhitis, HOBP (hronična opstruktivna bolest pluća), pušenje, tegobe u grlu, upotreba nekih lekova (npr. ACE inhibitori- lekovi za visok krvni pritisak) ili GERB (gastroezofagealna refluksna bolest)
Posledice kašlja
Kašalj može biti znak ozbiljnih stanja kao što su srčana slabost, hronična opstruktivna bolest pluća i drugih respiratornih poremećaja.
HOBP (hronična opstruktivna bolest pluća) inflamatorna bolest pluća koja uzrokuje otežano disanje. Pušački kašalj često dovodi do HOBP-a.
Saveti za ublažavanje kašlja
Održavanje hidratacije, unošenje puno tečnosti (najmanje 2 litra u toku dana)
Korišćenje proizvoda za kašalj (ublažavanje ili iskašljavanje) ili pastila za umirivanje grla
Korišćenje meda za ublažavanje kašlja
Udisanje vlažnog vazduha pomoću ovlaživača ili tuširanje parom
Antibiotici nisu efikasni protiv virusnih infekcija koji su glavni uzročnici respiratornih infekcija.
Prevencija uključuje redovno pranje ruku i izbegavanje kontakta sa bolesnim osobama.
Kada potražiti pomoć
Ako kašalj traje duže, naročito ako je praćen izbacivanjem krvi ili sekreta, lošim zadahom, bolovima u licu, ili nenamernim gubitkom težine.
Ako uzimate određene lekove koji mogu izazvati kašalj kao neželjeni efekat (npr. ACE inhibitori- lekovi za visok krvni pritisak)
Saznaj više o kašlju
- Kašalj
Kašalj, kao što već znamo, predstavlja nevoljni refleks, koji se aktivira kada telo pokušava da ukloni razne iritanse iz disajnih
- Doktori, Kašalj
Šta predstavlja hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP)? Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) je bolest koju najčešće karakteriše pojava kašlja, koji
- Kašalj
Živimo u eri modernog doba, gde je većina drevnih zaraznih bolesti uglavnom iskorenjena. Ipak, uprkos tome, u ovim danima smo
- Kašalj
Šta je HOBP? Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) je progresivna bolest hroničnog toka koja se odlikuje reverzibilnom ili fiksnom opstrukcijom
- Doktori, Kašalj
Šta je hronična opstruktivna bolest pluća? Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) je učestala bolest odrasle populacije, koja se može sprečiti
- Doktori, Kašalj
Šta kašalj predstavlja? Kašalj je odbrambeni mehanizam za čišćenje disajnih puteva, međutim ukoliko traje duže može značajno da remeti svakodnevno