Kašalj, kao što već znamo, predstavlja nevoljni refleks, koji se aktivira kada telo pokušava da ukloni razne iritanse iz disajnih puteva. Takođe, kašalj može biti simptom bolesti ili znak opstrukcije disajnih puteva.
Kašalj se obično javlja zbog neke iritacije u grlu ili disajnim putevima. Kada se to dogodi, nervni sistem šalje poruku vašem moždanom stablu. Vaše moždano stablo reaguje tako što govori mišićima u grudima i stomaku da se skupe, i izbace nalet vazduha, izazivajući kašalj.
Kašalj u stvari, štiti naše telo od iritacija, kao što su sluz, dim ili alergeni, poput prašine, buđi i polena.
Klasifikacija vrsta kašlja
Kašalj je čest simptom mnogih vrsta medicinskih stanja i bolesti, a uzrok kašlja određujemo prema njegovim karakteristikama.
Da bi klasifikovali kašalj, moramo postaviti sledeća pitanja:
Vreme i uzrok javljanja kašlja: Kada i zašto se kašalj javlja? Da li se javlja noću, posle jela ili tokom vežbanja?
Karakteristike kašlja: Kako zvuči vaš kašalj? Da li je to slabo kašljucanje, kašalj sa šlajmom ili suvi kašalj?
Trajanje kašlja: Koliko dugo kašljete? Da li je prošlo manje od 2 nedelje ili više od 8 nedelja?
Povezani efekti: Da li pored kašlja imate druge simptome kao što su povraćanje, urinarna inkontinencija ili nesanica?
Ocena kašlja: Koliko je stanje loše? Da li je to uporan kašalj, nadražajni kašalj, ili dosadan, iscrpljujući kašalj?
Produktivni kašalj
Produktivni kašalj predstavlja kašalj koji obično uključuje izbacivanje sluzi iz pluća.
Ako imate produktivni kašalj, možete osećati kao da vam je neki predmet u zadnjem delu grla. Takođe se može osećati kao da vam nešto kaplje u grlo ili grudi. Kašljanjem izbacujete sluz u usta.
Produktivni kašalj se javlja iz sledećih razloga:
- obična prehlada ili grip
- upala pluća
- hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP), hronični bronhitis ili emfizem
- akutni bronhitis
- astma
Produktivni kašalj može biti akutni, koji traje manje od 3 nedelje, ili hroničan, koji traje više od 8 nedelja.
Produktivni kašalj je često praćen drugim simptomima kao što su:
- curenje iz nosa
- postnazalno kapanje, ili višak sluzi koji kaplje iz nosa u grlo
- umor
Produktivni kašalj ili tkz. ”vlažni kašalj” je takav zbog vlage, koja je prisutna kada sluz izlazi iz vašeg respiratornog sistema.
U situacijama kada se kod beba, male i starije dece javi produktivan kašalj, skoro uvek je uzrokovan ili prehladom ili gripom.
Lečenje i tretman produktivnog kašlja: Kako smiriti kašalj?
Bebe i mala deca: Ovlaživač vazduha može pomoći u ublažavanju suvoće vazduha u prostoriji. Takođe, fiziološke kapi mogu biti od pomoći. Preporučuje se da se ne daju nikakvi lekovi za kašalj ili prehladu bez recepta bebama, ili deci mlađoj od 2 godine. Takođe, nije bezbedno davati med deci mlađoj od 1 godine.
Deca: Kliničko ispitivanje [1] je pokazalo je da uzimanje jedne i po kašičice meda, pola sata pre spavanja, može smanjiti kašalj i poboljšati san kod dece starije od 1 godine. Takođe možete koristiti ovlaživač vazduha u prostorijama gde deca borave. Posavetujte se sa svojim lekarom pre korišćenja bilo kakvih lekova protiv kašlja i prehlade.
Preporuka je koristiti prirodne preparate za kašalj, poput Propomucila® sa medom za decu, koji pored glavnih sastojaka, propolisa i N-acetilcisteina (NAC), sadrži med, tečni ekstrakt korena belog sleza i plod šipurka, koji udruženo pomažu u izbacivanju sekreta iz disajnih puteva i jačanju imuneteta deteta.
Odrasli: Odrasli mogu da koriste preparate za kašalj i prehladu za akutni produktivni kašalj, a savetuje se i med za ublažavanje simptoma kašlja.
PropoMucil® sa medom za odrasle, pored propolisa i NAC-a, sadrži med, tečni ekstrakt korena belog sleza, koren jagorčevine i list nane, koji zajednički pomažu u izbacivanju sekreta iz disajnih puteva i pojačavanju imuniteta.
Ako kašalj traje duže od 7 danae, možda ćete morati da razgovarate sa lekarom o drugim tretmanima. Dečji produktivni kašalj se smatra hroničnim nakon trajanja od 4 nedelje.
Suvi kašalj
Suvi kašalj je kašalj koji ne izaziva pojavu sluzi. Kada kašljete možete se osećati kao da vas nešto golica u grlu, pa to može pokrenuti vaš refleks kašlja.
Suvi kašalj može biti izazovan za lečenje i može se pretvoriti u duge napade kašlja. Suvi kašalj se obično javlja kada postoji upala ili iritacija u respiratornom traktu, ali nema mnogo ili bilo kakvog sekreta za iskašljavanje.
Suvi kašalj može biti uzrokovan infekcijama gornjih disajnih puteva, uključujući prehladu ili grip.
Može trajati i do nekoliko nedelja ili dok prehlada ili grip ne prođu svojim tokom. Drugi potencijalni uzroci suvog kašlja mogu biti:
- laringitis
- upala grla
- upala krajnika
- sinuzitis
- astma
- alergije
- gastroezofagealna refluksna bolest
- lekovi, posebno ACE inhibitori
- izloženost iritansima kao što su zagađen vazduh, prašina ili dim
- Covid-19
Lečenje i tretman suvog kašlja: Kako ublažiti kašalj prirodnim putem?
Tretman suvog kašlja zavisi od njegovog uzroka.
Bebe i mala deca: Kod beba i male dece, suvi kašalj obično ne zahteva lečenje. Ovlaživač može pomoći da se osećaju ugodnije. Takođe, može pomoći i boravak u kupatilu punom pare ili boravak napolju, kako bi dete udahnulo svež, hladan vazduh.
Starija deca: Možete koristiti ovlaživač vazduha da sprečite da respiratorni sistem postane previše suv. Starija deca mogu da koriste prirodne preparate za umirenje kašlja.
Odrasli: Ako imate suv kašalj, pastile za grlo, prirodna sredstva za suzbijanje kašlja, pojačana hidratacija i korišćenje ovlaživača mogu vam doneti olakšanje i ne treba da koristite antibiotike jer su uglavnom virusi uzročnici.
PropoMucil® pastile, za razliku od ostalih pastila, deluju na uzrok upale i bola, a pomažu i kod grebanja, promuklosti i suvog grla. N-acetilcistein kao glavni sastojak smanjuje stvaranje bakterijskog biofilma, čime omogućava da propolis deluje antimikrobno – protiv virusa i bakterija, a cink i vitamin C pomažu jačanje imuniteta.
Ako pored suvog kašlja imate simptome kao što su gorušica ili bol, trebalo bi da razgovarate sa vašim lekarom o daljem tretmanu. Takođe, ako kašalj traje duže od 2-3 nedelje, razmotrite sa lekarom moguće uzroke i eventualnu upotrebu antibiotika.
Paroksizmalni kašalj i veliki kašalj
Paroksizmalni kašalj je kašalj koji se karakteriše povremenim napadima jakog, nekontrolisanog kašlja. Paroksizmalni kašalj je iscrpljujući i bolan. Osobe sa paroksizmalnim kašljem često imaju poteškoća sa disanjem, često i povraćanjem.
Pertusis, koji je takođe poznat kao veliki kašalj, izaziva nasilne napade kašlja. Ovo stanje je uzrokovano atipičnom bakterijskom infekcijom. Kašalj od pertusisa može da pređe u paroksizmalni kašalj tokom druge faze bolesti kada se epizode kašlja javljaju češće, posebno noću.
Tokom napada velikog kašlja, ljudi mogu da ispuštaju zvuk nalik pucanju dok kašlju. To se dešava kada izdahnete sav vazduh iz pluća.
Bebe imaju veći rizik da obole od velikog kašlja nego odrasli i mogu da dožive ozbiljne komplikacije. Veliki kašalj je veoma ozbiljan i može čak biti opasan po život beba.
Za decu uzrasta od 2 meseca i stariju, vakcinacija je najbolji način da se spreči veliki kašalj.
Dok veliki kašalj često izaziva paroksizmalni kašalj, drugi mogući uzroci mogu biti i:
- astma
- HOBP
- upala pluća
- tuberkuloza
- gušenje
Lečenje i tretman paroksizmalnog kašlja
Pošto je veliki kašalj izuzetno zarazan, svi članovi porodice ili negovatelji nekoga ko ima veliki kašalj takođe treba da se leče. Lečenje velikog kašlja u ranoj fazi će pružiti najbolju šansu za dobar ishod, a najčešće uključuje antibiotike.
Takođe se preporučuju i sledeći tretmani:
- ovlaživač vazduha koji pomaže u rastvaranju sluzi
- smanjenje iritacija u domu, kao što su prašina ili dim
- manji a češće obroci, kako bi se smanjila mogućnost povraćanja
- puno tečnosti kako biste sprečili dehidrataciju
- uzimanje prirodnih preparata za pomoć u čišćenju disajnih puteva
PropoMucil® kesice 200 ili 600 sadrže prirodni antimikrobik, sa glavnim sastojcima- propolisom i prirodnim N-acetilcisteinom (NAC), preporučuje se kod osoba sa problemima disajnih puteva, praćenih stvaranjem šlajma.
Sapi kašalj
Sapi predstavlja oboljenje respiratornog sistema, koje se naziva i “laringotraheobronhitis”, i ukazuje na upalu larinksa, traheja i bronhija.
Sapi oboljenje je najčešće uzrokovano virusnom infekcijom i najčešće se javlja kod dece uzrasta od 5 godina i mlađe. Virusi koji najčešće izazivaju sapi su virusi parainfluence i respiratorni sincicijalni virus (RSV).
Ova vrsta virusne infekcije izaziva oticanje i iritaciju disajnih puteva. Mala deca već imaju uže disajne puteve, pa kada otok dodatno sužava disajne puteve, može izazvati probleme sa disanjem.
Sapi izaziva karakterističan „lajući“ kašalj, koji zvuči slično foki. Takođe izaziva oticanje u i oko glasovne kutije, što može dovesti do hrapavih zvukova disanja ili hrapavog glasa.
Tretman za sapi kašalj
Sapi oboljenje obično prolazi samo od sebe bez lečenja. Kućni tretmani mogu uključivati:
- postavljanje ovlaživača u dečiju spavaću sobu
- boravak deteta u kupatilu sa parom do 10 minuta
- izvođenje deteta napolje kako bi moglo da udiše hladan vazduh
- vođenje računa da se dete dosta odmara i uzima dosta tečnosti
- uzimanje prirodnih preparata za čiščenje respiratornih puteva
Kada posetiti lekara
Često sam kašalj ne zahteva posetu lekaru. Da li treba da se obratite lekaru zavisi od toga koju vrstu kašlja imate i koliko dugo imate, kao i od vaših godina i zdravlja.
Osobe koje imaju određene plućne bolesti, kao što su astma i HOBP, možda će trebati ranije ili češće lečenje.
Dete koje kašlje treba da poseti pedijatra u slučaju da:
- kašalj traje duže od 3 nedelje
- ima produženu ili visoku temperaturu
- gubi dah
- dehidrirano je
- ima teškoće pri gutanju
- izuzetno je umorno
- ispušta zvuk „pucanja“ za vreme kašlja
Odrasli koji kašlju treba da se obrate lekaru u slučaju da:
- imate kašalj koji traje duže od 3-8 nedelja
- iskašljavate krv
- imate temperaturu iznad 38 ° C
- suviše ste slabi
- ozbiljno ste dehidrirani
- ispuštate zvuk „pucanja“ dok snažno kašljete
- imate dnevni refluks kiseline ili kašalj koji ometa san
Literatura:
- About pertussis. (2022).
https://www.cdc.gov/pertussis/about/index.html ; - Balli S, et al. (2021). Physiology, fever.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562334/ ; - (2023).
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/lungs-and-airways/bronchitis ; - Healthline “What Does My Type of Cough Mean?”; Medically reviewed by Megan Soliman, MD — By Sheryl Grey — Updated on July 26, 2023; https://www.healthline.com/health/types-of-coughs ;
- (2021).
https://www.nhs.uk/conditions/cough/ ; - Cough in children. (2020).
https://www.aaaai.org/tools-for-the-public/conditions-library/allergies/cough-in-children ; - Francesco A, et al. (2018). Cough, a vital reflex. Mechanisms, determinants and measurements.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6502102/ ; - Glashan E, et al. (2018) Cough.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7123091/ ; - Kantar A. (2017). Phenotypic presentation of chronic cough in children.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5418253/ ; - Pertussis (whooping cough). (2022).
https://www.cdc.gov/pertussis/ ; - Pneumonia: Symptoms and diagnosis. (2022).
https://www.lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/pneumonia/symptoms-and-diagnosis ; - Prevention: Botulism. (2022).
https://www.cdc.gov/botulism/prevention.html; - Sharma S, et al. (2023). Cough.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493221; - Should you give kids medicine for coughs and colds. (2023).
https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/should-you-give-kids-medicine-coughs-and-colds; - Sizar O, et al. (2022). Croup.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431070/; - Visca D, et al. (2020). Management of chronic refractory cough in adults.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7501523/; - What to do if you are sick: COVID-19. (2022).
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/if-you-are-sick/steps-when-sick.html
Reference:
[1] “A spoonful of honey helps a coughing child sleep”; Evan Ashkin, MD corresponding author and Anne Mounsey, MD; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3601686/;