Šta je alergija i koji su simptomi
Alergija je preosetljiva reakcija imunološkog sistema na strane materije iz okruženja koje inače nisu štetne. Glavni simptomi alergijskog rinitisa su kijanje u napadima, sekrecija iz nosa bistrog vodenastog sekreta (rinoreja), otežano disanje na nos zbog otoka sluznice, slivanje sekreta niz zadnji zid ždrela, svrab i crvenilo nosa i očiju, nadražajni kašalj i grebanje u grlu.
Epidemiologija alergijskog rinitisa
Postoje dva glavna oblika alergijskog rinitisa:
Povremeni (intermitentni)
Traje ukupno manje od 4 nedelje i koji je povezan sa spoljnim alergenima poput polena, korova, trave i drveća.
Stalni (perzistentni)
Traje duže od 4 dana i više od 4 nedelje. Obično uzrokovan kućnim alergenima poput grinja i prašine, dlake psa i mačke, perje, itd. Simptomi su jače izraženi kod perenijalnog rinitisa, a obično su jači zimi.
Kada potražiti stručnu medicinsku pomoć
Trebalo bi posetiti lekara ako simptomi traju duže i/ili su sezonskog karaktera, a posebno ako se pojave simptomi koji ukazuju na komplikacije kao što su astma ili upala srednjeg uha.
Lečenje zapušenog alergijskog rinitisa
Za lečenje alergijskog rinitisa preporučuju se antihistaminici, koji sprečavaju oslobađanje histamina, supstance koja pokreće alergijsku reakciju. Vitamin C takođe ima antihistaminički efekat i može smanjiti oslobađanje histamina. Lekar može uključiti i intranazalni kortikosteroid. Međutim, posebna pažnja treba biti prilikom nege i tretiranja nosa pod uticajem alergije, kada se preporučuju prirodni proizvodi koji mogu da se koriste dugotrajno samostalno ili uz propisane lekove.
Saznaj više o alergijama
- Alergije, Blog
Alergija na polen – „kvari“ uživanje u toplim danima Mnogi od nas se raduju dolasku proleća i leta, uživajući u
- Alergije, Blog
Šta je alergija? Alergija je reakcija našeg tela na supstancu koju smatra štetnim „napadačem“. Na primer, dolazak u kontakt sa