Zapušen nos
Nekako nam se svima čini da u zadnje vreme sve više mučimo muku sa disajnim organima, što najčešće pripisujemo to pojačanom globalnom zagađenju vazduha, nezdravim načinom života, često uz cigarete, i nedovoljnim boravkom u prirodi i na čistom vazduhu.
Kada imamo ovakve probleme, najviše nas u svakodnevnom funkcionisanju ometa zapušen nos, zbog čega nam se čini da nam vazduh konstantno nedostaje. Zapušen ili začepljen nos, ima više uzroka nastanka. Često je simptom nekog drugog zdravstvenog problema kao što je infekcija sinusa, ili je uzrokovan običnom prehladom.
Zapušen nos karakterišu sledeći simptomi:
- začepljen nos ili curenje iz nosa
- bol u sinusima
- nakupljanje sluzi u nosu
- otečeno nosno tkivo
Uzroci nazalne kongestije
Zapušenost nosa ili nazalna kongestija nastaje kada se vaš nos zapuši i tada nastaje neka obično manja vrsta upale u tom reonu. Najčešći uzroci nazalne kongestije su prehlada, grip ili sinusna infekcija. Zapušen nos uzrokovan ovim izazivačima, uz odgovarajući tretman obično nestaje u roku od jedne nedelje.
Ako traje duže od jedne nedelje, to može biti znak ili simptom drugog zdravstvenog problema. Neka od njih su:
- alergije
- polenska groznica
- nekancerozne izrasline, zvane nazalni polipi, ili benigni tumori u nosnim prolazima
- izlaganje hemikalijama
- iritanti životne sredine
- dugotrajna infekcija sinusa, poznata kao hronični sinuzitis
- devijacija septuma
Zapušenost nosa se takođe može javiti tokom trudnoće, obično na kraju prvog trimestra. Hormonske fluktuacije i povećano snabdevanje krvlju koje se javljaju tokom trudnoće mogu izazvati ovu nazalnu kongestiju. Ove promene mogu uticati na nazalne membrane, uzrokujući njihovu upalu, sušenje ili krvarenje.
Zapušen nos- kako se inhalirati kod kuće?
Kao prvu pomoć u stanjima zapušenosti nosa uvek po pravilu primenjujemo prirodne i kućne preparate.
Ovlaživači koji dodaju vlagu vazduhu mogu pomoći u razbijanju sluzi i smirivanju upaljenih nosnih prolaza.
Podizanje glave na jastuk takođe može podstaći sluz da teče iz vaših nosnih prolaza.
U kućnim uslovima se za otpušavanje nosa toplo preporučuje i inhalacija parom, često uz korišćenje etarskih ulja. Udisanje pare je jedan od najčešće korišćenih kućnih tretmana za smirivanje i otvaranje nazalnih prolaza i ublažavanje simptoma prehlade ili infekcije sinusa.
Takođe se naziva i parna terapija, a uključuje udisanje vodene pare. Smatra se da topli, vlažni vazduh deluje tako što otpušta sluz u nosnim prolazima, grlu i plućima. Ovo može ublažiti simptome upaljenih, otečenih krvnih sudova u vašim nosnim prolazima.
Slani sprejevi i sprejevi za nos na prirodnoj i biljnoj bazi su bezbedni za sve uzraste, jer na prirodan način pomažu otvaranju nosnih prolaza i disajnih kanala, kao i ubrzanoj eliminiciji sluzi iz nosnih šupljina.
PropoMucil® PHYSIO fiziološki sprejevi ISOTONIC I HYPERTONIC sadrže jedinstvenu kombinaciju prirodnih sastojaka- etarsko ulje nane i eukaliptusa, kao i prirodni propolis i N-acetilcistein (NAC).
PropoMucil® PHYSIO fiziološki sprejevi imaju višestruku funkciju za nosnu duplju: čiste nos, poboljašavau prohodnost nosnih kanala, pomažu u sprečavanju ulaska čestica virusa, alergena, čestica prašine i polena, regenerišu i vlaže sluznicu nosa i ublažavaju tegobe kod gornjih disajnih puteva.
Curenje nosa kod dece
Zapušenost nosa, nekada praćeno i curenjem nosa, može biti opasnija kod novorođenčadi, nego kod starije dece i odraslih. Simptomi zapušenosti nosa mogu ometati hranjenje odojčadi, i čak dovesti do fatalnih problema sa disanjem. Takođe mogu sprečiti normalan razvoj govora i sluha.
Iz ovih razloga, važno je da odmah kontaktirate svog pedijatra ako vaše dete ima začepljen nos, koji će odlučiti o najboljoj opciji lečenja vaše bebe.
Lečenje zapušenog nosa
Nakon što vaš lekar utvrdi tačan uzrok trenutne ili hronične zapušenosti nosa, može preporučiti plan lečenja. Planovi lečenja u prvoj liniji često uključuju prirodne preparate za otpušavanje nosa.
Lekovi koji se mogu propisati za lečenje ozbiljnije nazalne kongestije uključuju antibiotike, oralne antihistaminike, dekongestive, u zavisnosti od opšteg stanja pacijenta.
Zapušenost nosa retko izaziva veće zdravstvene probleme i najčešće je uzrokovana prehladom ili infekcijom sinusa. Simptomi se obično poboljšavaju odmah uz odgovarajući tretman.
Ako imate hroničnu zapušenost, tj. kongestiju, razgovarajte sa svojim lekarom da biste ispitali osnovni problem, i potom se odlučite za odgovarajući tretman.
Opšta preporuka je da svaki tretman krene uz prirodne fiziološke sprejeve za svakodnevnu toaletu nosa, PropoMucil® PHYSIO!
Reference:
- Chirico G, et al. (2014); “Nasal congestion in infants and children: A literature review on efficacy and safety of non-pharmacological treatments”;
nlm.nih.gov/pubmed/25336097; - Georgalas C. (2011); “The role of the nose in snoring and obstructive sleep apnoea: an update”.
nlm.nih.gov/pubmed/21340561; - Mayo Clinic Staff. (2017); “Allergy medications: Know your options”;
org/diseases-conditions/allergies/in-depth/allergy-medications/art-20047403 - Mayo Clinic Staff. (2019); “Nasal congestion”;
org/symptoms/nasal-congestion/basics/definition/sym-20050644.