Vitamin C

PropoMucil i najmoćniji vitamin C

Od svih svojih srodnika, nekako je baš vitamin C osvojio najviše pažnje stručnjaka i javnosti. Sa dobrim razlogom! Naime, ovaj vitamin je zaista jako bitan za sveukupno zdravlje ljudi svih godina. Dok je nivo vitamina C u krvi idealan pokazatelj pravilne ili nepravilne ishrane. Njegovo prisustvo u organizmu je od posebne važnosti u današnje vreme kada, bez izuzetka, skoro svi patimo od tegoba vezanih za grlo i disajne puteve.

Prehlade su postaje učestale kao dobar dan, a mnogi od nas pate i od gubitka glasa i promuklosti. Kako nam tu može pomoći vitamin C? Hajdemo redom.

Koja je svrha vitamina C?

Najbolja stvar kod ovog vitamina je upravo to što on ne prestaje da iznenađuje naučnike. Što se više proučava vitamin C, sve se bolje razume koliko je on raznolik u zaštiti ljudskog zdravlja. Ima primenu kod kardiovaskularnih bolesti, raka, moždanog udara, zdravlja očiju, pa sve do imuniteta i dužeg života.

Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) potvrdila je teoriju da „vitamin C doprinosi normalnoj funkciji imunog sistema“. To znači da ako želite da pomognete svom organizmu da se izbori sa svim izazovima koje moderan život nameće, za početak – obezbedite optimalnu dozu vitamina C.

Vitamin C je uključen u brojne metaboličke reakcije, kao i mnoge druge telesne funkcije. To uključuje formiranje kolagena, apsorpciju gvožđa, pravilno funkcionisanje imunog sistema, zarastanje rana i održavanje hrskavice, kostiju i zuba.

Vitamin C je jedan od mnogih antioksidanata koji mogu zaštititi od oštećenja uzrokovanih štetnim molekulima zvanim slobodni radikali, kao i toksičnim hemikalijama i zagađivačima poput dima cigareta. Slobodni radikali se mogu nagomilati i doprineti razvoju zdravstvenih stanja kao što su rak, bolesti srca i artritis.

Antioksidativna aktivnost vitamina C može pomoći u smanjenju upale i smanjenju rizika od razvoja različitih stanja, uključujući neke vrste raka. Pored toga, telu je potreban vitamin C za proizvodnju kolagena. Ovo je glavna komponenta vezivnog tkiva i čini 1-2% mišićnog tkiva.

Naše telo i vitamin C

Vitamin C je jedan od vitamina „rastvorljivih u vodi“. Pošto ih vaše telo ne skladišti, morate ih stalno unositi kroz ishranu da biste održali zdrav nivo. Vitamin C se lako apsorbuje i u hrani i u obliku tableta. Takođe, može poboljšati apsorpciju gvožđa kada se jedu zajedno. Ali, svakako je važno da ne prekoračite sigurnu gornju granicu od 2.000 miligrama dnevno, da biste izbegli stomačne tegobe i dijareju.

A gde možete naći prirodni izvor vitamina C?

Vitamin C je veoma bogat hranljivi sastojak koji se može naći u raznim vrstama svežih plodova. To znači da imate mnogo mogućnosti da svom telu obezbedite dovoljnu dozu. Pre svega, jedite voće i povrće bogato vitaminom C – sirovo ili ih kuvajte sa minimalnom količinom vode kako ne biste izgubili deo vitamina rastvorljivog u vodi u vodi za kuvanje. Grickanje jabuke, pomorandže, manga, jagoda i lubenice samo su neki od primera kako možete na slastan i ukusan način svom telu priuštiti ovako važan vitamin.

Vitamin C poboljšava apsorpciju vrste gvožđa koje se nalazi u biljnoj hrani kao što je lisnato povrće. Ispijanje male čaše 100% voćnog soka ili uključivanje hrane bogate vitaminom C uz obroke može pomoći u povećanju apsorpcije gvožđa.

Nažalost, vitamin C može biti uništen toplotom i svetlošću. Visoke temperature ili produženo vreme kuvanja mogu razgraditi vitamin. Pošto je rastvorljiv u vodi, vitamin C takođe može da prodre u tečnost za kuvanje i da se isto tako izgubi ako se te tečnosti ne jedu. Metode brzog zagrevanja ili korišćenje što je moguće manje vode prilikom kuvanja, kao što je blanširanje, mogu sačuvati vitamin. Hrana vrhunske zrelosti koja se jede sirova sadrži najviše vitamina C.

Doziranje vitamina C

Kao što smo napomenuli, sigurna gornja granica za vitamin C je 2.000 miligrama dnevno. Postoje naučni dokazi da je najmanje 500 miligrama dnevno potpuno bezbedno i poželjno. Odraslima od 19 do 64 godine potrebno je 40 mg vitamina C dnevno, i to je apsolutni minimum koji bi zaista trebalo dobijete iz vaše dnevne ishrane. Pored toga, uz vitamin C, dobićete i mnoštvo drugih vitamina i minerala, kao i vlakna ukoliko jedete voće, povrće ili druge proizvode.

Dok bi šolja soka od pomorandže ili pola šolje crvene paprike bila dovoljna da zadovoljite taj minimalni dnevni unos vitamina C, za 500 miligrama biste morali da se okrenete nešto dužoj listi preporučenih namirnica jer, hrana je najbolji početak da dobijete sve neophodne hranljive materije.

Dakle, jedite agrume kao što su pomorandže, kivi, limun i grejpfrut, dinju, povrće iz porodice krstaša kao što su brokoli, prokelj, kupus i karfiol, paprike, jagode, paradajz i beli krompir.

Ipak, imajte na umu da creva imaju ograničenu sposobnost da apsorbuju vitamin C. Istraživanja su pokazala da se apsorpcija vitamina C smanjuje na manje od 50% kada se uzimaju količine veće od 1000 mg, dok su neželjeni efekti mogući sa unosom većim od 3000 mg dnevno.

Nedostatak vitamina C je relativno redak i prvenstveno se primećuje kod pothranjenih odraslih osoba. U ekstremnim slučajevima, to može dovesti do skorbuta – koji karakteriše slabost, anemija, modrice, krvarenje i povlačenje desnih uz klimanje zuba.

Vitamin C i sluz

Ono što nas sve zanima je sigurno da li vitamin C može da pomogne kod pojačane sluzi i tegoba u grlu. Živimo u vreme beskrajnih prehlada, vrtenja virusa u krug kod svih ukućana, zagađenja koje doprinosi da se začepljenja brzo vraćaju. Nije lako boriti se i svima bi nam laknulo kada bismo pronašli sistem za sprečavanje ili, barem brži prolazak tih dosadnih prehlada, šmrcanja, promuklosti i kašljanja…

Odakle u stvari sluz?

Čin proizvodnje sluzi je samo jedan primer kako vaš imuni sistem može pokušati da odbrani telo od štetnih toksina, mikroba i hemikalija. Dobar način za ublažavanje začepljenja je da pokušate da poboljšate opšte zdravlje vašeg imunološkog sistema kako biste sprečili potrebu za stvaranjem viška sluzi u borbi protiv respiratornih infekcija.

PropoMucil na vašoj strani!

Vitamin C može poboljšati simptome i skratiti trajanje infekcija respiratornog trakta, uključujući običnu prehladu i tegobe grla i disajnih puteva, kao i stvaranje bolnih afti u usnoj duplji.

A zašto ne biste kombinovali prirodno sredstvo za negu i lečenje grla sa vitaminom C? Najbolje za vaše grlo su sasvim sigurno PropoMucil® pastile sa dodatkom cinka i vitamina C, koje pomažu kod bola i upale grla, promuklosti, grebanja grla, suvog grla (usled nošenja maski) ili čak za one slučajeve kada potpuno izgubite glas.

Pastile za bol u grlu

U pitanju je čista snaga prirodnog N-acetilcisteina i dodatnog, ekstra propolisa, obogaćen cinkom i vitaminom C. Za razliku od ostalih pastila, one deluju na uzrok upale i bola. N-acetilcistein smanjuje stvaranje bakterijskog biofilma čime omogućava da propolis deluje antimikrobno- protiv virusa i bakterija, a cink i vitamin C pomažu jačanje imuniteta.

PropoMucil® pastile sa ukusima šumskog voća, pomorandže, eukaliptusa, limuna i meda, brzo i trajno rešavaju upale i bola grla, brzo uklanjaju afte, bakterije, viruse i gljivice iz usne duplje, ublažavaju promuklost i obnavljaju sluzokožu oštećenog epitela u grlu i usnoj duplji.

Sve to dok vredno rade na pojačavanju prirodnog imuniteta organizma!

Vredi probati. Grlo i disajni putevi će biti izuzetno zahvalni.

 

Scroll to Top