Razgovarali smo sa Dr Zoricom Radojević, pneumoftiziologom iz Opšte bolnice Užice, o tome kako se pacijenti osećaju kada otežano dišu i o produženom kašlju kod osoba sa plućnim oboljenima.
Hronična opstruktivna bolest pluća – HOBP
Hronična opstruktivna bolest pluća – HOBP, je ozbiljna bolest pluća koja otežava disanje, a poznata je i pod nazivom emfizem ili hronični bronhitis. Danas je jedan od vodećih uzroka smrti u svetu, a pored toga, uzrokuje i dugotrajnu onesposobljenost. Kod osoba sa HOBP-om, disajni putevi su delimično suženi zbog pojačanog stvaranja sekreta, otoka sluzokože i spazma glatkih mišića bronhija, što otežava strujanje vazduha kroz njih.
Simptomi hronične opstruktivne bolesti pluća uključuju: konstantno prisustvo kašlja „kašalj pušača“, gubitak ili kratak dah tokom minimalnih aktivnosti, dispneju, pojačanu proizvodnju sekreta, osećaj otežanog disanja, pritisak u grudima, nemogućnost dubokog udisanja, zvuk sviranja (zviždanje u plućima) tokom disanja.
Mnoge osobe sa HOBP-om izbegavaju aktivnosti u kojima su ranije uživali, jer veoma brzo osete nedostatak daha i zamor. Kod bolesnika sa odmaklom HOBP-om, nedostatak daha i drugi simptomi HOBP-a mogu otežati izvršavanje najosnovnijih zadataka, poput laganih kućnih poslova, šetnje, pa čak i kupanja i oblačenja. Ovi simptomi često se pojavljuju godinama pre nego što dođe do smanjivanja kapaciteta rada pluća. Koliko će simptomi biti teški, zavisi od mere u kojoj su pluća oštećena. Oštećenje pluća će brže nastupiti ako pacijent nastavi sa pušenjem cigareta. Kod bolesnika sa HOBP može doći i do sistemskih manifestacija, kao što su gubitak telesne težine, pojava otoka na potkolenicama, oko zglobova, što je posledica srčanog popuštanja.
Dijagnostikovanje HOBP
Kod osoba koje imaju dugogodišnji pušački staž, koje imaju dugotrajan kašalj sa iskašljavanjem, nedostatak daha, potrebno je uraditi dopunsku dijagnostiku.
Osnovni test plućne funkcije za dijagnostikovanje HOBP-a je spirometrija. Tokom ovog bezbolnog pregleda od pacijenta se traži da duboko udahne, a zatim izdahne što je moguće snažnije u cev koja je povezana na uređaj koji se zove spirometar. Uređaj meri količinu vazduha koju osoba može izdahnuti i brzinu kojom izdiše.
Terapija i lečenje HOBP
Terapija HOBP-a uključuje lekove, vakcine, plućnu rehabilitaciju i terapiju eventualnih komplikacija. Ciljevi lečenja HOBP-a uključuju usporavanje napredovanja bolesti, olakšavanje simptoma, poboljšanje fizičke kondicije, prevenciju komplikacija.
Najvažniji lekovi u lečenju HOBP-a su bronhodilatatori. Bronhodilatori koji se koriste u lečenju HOBP-a se unose putem uređaja koji se zove inhalator.
U uznapredovalom stadijumu bolesti, kada je kiseonik u krvi znatno niži, pacijentima se predlaže dugotrajna oksigenoterapija u kućnim uslovima (DOT), koja podrazumeva upotrebu kiseonika preko aparata koji se zove koncentrator kiseonika, i do 16 h u toku dana, čime se smanjuje potreba za bolničkim lečenjem.
Gotovo kod svih pacijenata postoji pojačano lučenje gustog, mukoznog sekreta sa nemogućnošću izbacivanja. Nagomilani sekret doprinosi razvoju bakterija i povećava rizik od infekcije.
Prirodni mukolitici
Proizvodi koji pomažu pacijentima u razlaganju gustog, lepljivog sekreta nazivaju se mukolitici.
PropoMucil® sa organskim medom 600 sadrži prečišćeni propolis bogat polifenolima, N-acetilcistein (NAC) – prirodni mukolitik, koji eliminiše viruse, bakterije i gljivice, razređuje sekret, olakšava njegovo iskašljavanje i pomaže u sprečavanju novih infekcija i organski med. Zajedno još efikasnije doprinose boljoj antioksidantom i antizapaljenskom delovanju kod respiratornih infekcija.
Dugotrajna primena, 4 meseca i duže, propolisa bogatog polifenolima i N-acetilcisteina, pomaže u sprečavanju pogoršanja HOBP-a i boljem kvalitetu života tih osoba, naročito ako se primenjuju 2 puta dnevno. Prirodno rešenje za produženi kašalj je najdelotvornija opcija.