Ona zaista daju i oduzimaju dah – vaša pluća!

Pluća – centar našeg respiratornog sistema.
Čist vazduh i kiseonik su nam potrebni svakog dana da bi naš organizam normalno funkcionisao. Naše telesne ćelije trebaju kiseonik kako bi ostale zdrave. Naše telo takođe treba da se oslobađa ugljen-dioksida. Ovaj gas je otpadni proizvod, koji stvaraju ćelije tokom svojih normalnih, svakodnevnih funkcija. Upravo naša pluća su posebno dizajnirana da vrše razmenu ovih gasova, svaki put kada udahnete i izdahnete. Za početak ćemo saznati nešto više o tome gde se nalaze pluća.

Pluća anatomija

Pluća kod čoveka predstavljaju spužvasti, ružičasti organ u našim grudima, koji izgleda kao dva čunja okrenuta naopačke. Desno plućno krilo se sastoji od tri režnja. Levo plućno krilo ima samo dva režnja jer mora da napravi mesta za naše srce.

Pluća su okružena grudnom kosti i grudnim košem na prednjoj strani i pršljenovima kičme pozadi. Ovaj koštani kavez pomaže u zaštiti pluća i drugih organa u grudima.

Bronhijalno drvo

Pluća počinju na dnu vaše traheje (dušnika). Traheja je cev koja nosi vazduh u i iz pluća. Svako plućno krilo ima cev koja se naziva bronhus i koje se povezuje sa trahejom. Traheja i bronhije formiraju naopako „I“ u grudima. Ovo „I“ se često naziva bronhijalno drvo.

Bronhi, tj. bronhije se granaju na manje bronhije i još manje cevi koje se nazivaju bronhiole. Poput grana drveta, ove male cevčice se protežu u svaki deo vaših pluća. Neke od njih su toliko sićušne da imaju debljinu dlake. U svakom plućnom krilu imate skoro 30.000 bronhiola.

Svaka bronhiolna cev završava se grupom malih vazdušnih kesa zvanih alveole. Izgledaju kao sitni grozdovi ili vrlo sićušni baloni. U našim plućima postoji oko 600 miliona alveola. Mali mehurići u obliku alveola daju vašim plućima iznenađujuću količinu površine- ekvivalentnu veličini teniskog terena. To znači da ima dovoljno prostora da vitalni kiseonik prođe kroz naše telo.

Respiratorni sistem i pluća

Pluća su glavni deo respiratornog sistema, koji je podeljen na gornji respiratorni trakt i donji respiratorni trakt.

Gornji respiratorni trakt uključuje:

  • Usta i nos: Vazduh ulazi i izlazi iz pluća kroz usta i nozdrve nosa.
  • Nosne šupljine: Vazduh prolazi iz nosa u nosnu šupljinu, a zatim u pluća.
  • Grlo (ždrelo): Vazduh iz usta se šalje u pluća preko grla.
  • Govorna kutija (larinks): Ovaj deo grla pomaže vazduhu da prođe u pluća i sprečava hranu i piće da dospeju do pluća.

Pluća 3d

Donji respiratorni trakt se sastoji od:

  • pluća
  • traheje (dušnika)
  • bronhija
  • bronhiola
  • alveola

Ostali delovi respiratornog sistema pomažu vašim plućima da se šire i skupljaju dok dišete. To uključuje rebra oko pluća i mišić dijafragme u obliku kupole ispod njih.

 

Kako rade vaša pluća

Šta je disanje?

Disanje se sastoji od dve faze koje se nazivaju inspiracija i izdisanje: Udišete kiseonik tokom inspiracije, a izdišete ugljen-dioksid tokom izdisanja.

Disajni put

Kada dišete, vazduh ulazi kroz vaša usta i nos i putuje:

  • niz grlo u dušnik
  • u pluća kroz desni i levi glavni bronh
  • u manje bronhije disajnih puteva
  • u još manje bronhiole
  • u alveole

Svaka alveola je prekrivena mrežom sićušnih krvnih sudova zvanih kapilari. Ovde se odvija razmena kiseonika i ugljen-dioksida. Vaše srce šalje deoksigenisanu krv u pluća. Ovo je krv koja nosi ugljen-dioksid, a ne kiseonik.

Kako krv prolazi kroz sićušne kapilare tankih zidova, oni dobijaju kiseonik iz alveola. Oni vraćaju ugljen-dioksid kroz tanke zidove u alveole.

Krv bogata kiseonikom iz vaših pluća se šalje nazad u vaše srce, odakle se pumpa u vaše celo telo. Ugljen-dioksid se izdiše iz pluća i alveola kroz vaša usta i nos.

Kako vaša pluća ostaju zdrava

Alveole ostaju delimično naduvane kao balon čak i kada izdišete vazduh. Vaša pluća stvaraju tečnost koja se zove surfaktant, kako bi im pomogla da ostanu otvorena. Surfaktant takođe sadrži masne proteine koji pomažu u održavanju zdravlja pluća.

Vaša pluća se samo čiste.

Ona prave sluz da zarobe štetne klice i čestice. Sluz se zatim briše cilijama, malim dlačicama koje oblažu disajne puteve. Obično ovu sluz progutate a da ne primetite. Ako imate respiratornu bolest, vaša pluća mogu stvarati previše sluzi.

Alveole takođe sadrže imune ćelije koje se nazivaju makrofagi. Ove ćelije „jedu“ klice i iritanse pre nego što izazovu infekciju u vašim plućima.

Uzroci plućnih poremećaja i bolesti

Poremećaji disanja ili pluća mogu otežati disanje. Oni su čest razlog za posete lekaru u većini zemalja.

Najčešći uzročnici respiratornih oboljenja su: bakterije, virusi, gljivice, zagađen vazduh, štetne hemikalije, duvanski dim, koji daje pluća pušača, odnosno pušačka pluća, pasivno pušenje, alergije, razni alergeni.

Poremećaji i bolesti pluća

Poremećaj disanja može biti privremen ili hroničan (dugotrajan). Neki tipovi poremećaja disanja, oboljenje i klinička slika pluća mogu dovesti do, ili biti znak neke plućne bolesti. Neka od plućnih oboljenja su: upala pluća (pneumonija), astma, brohitis, opstrukcija pluća, tj. hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP), plućna embolija, emfizem pluća, fibroza pluća, rak pluća.

 

Regeneracija pluća – saveti za zdrava pluća

Iako vaše telo ima ugrađen sistem za održavanje zdravlja pluća, postoji nekoliko važnih stvari koje možete da uradite svakog dana kako biste smanjili rizik od bolesti pluća ili ublažili simptome:

  • Izbegavajte pasivno pušenje.
  • Izbegavajte boravak na otvorenom kada postoji visok nivo zagađenja vazduha ili polena.
  • Redovno provetravajte vaš dom i uklanjajte prašinu i buđ.
  • Izbegavajte cigarete.
  • Redovno radite aerobne vežbe, kao što su hodanje i trčanje, kako biste poboljšali kapacitet pluća.

Prevencija zdravih pluća

Kao prevencija mnogih plućnih oboljenja mogu vam biti preporučeni razni najbolji čajevi za pluća, ili drugi prirodni preparati, kojima se pomaže konsolidacija pluća i regeneracija pluća.


Naša preporuka

Ukoliko se pitate šta je dobro za imunitet kod odraslih, želite da ojačate svoj prirodni imunitet, kako ojačati imunitet i istovremeno očistititi vaša pluća uz organski med sa dodacima za imunitet, pravi preparat za vas je PropoMucil® sa organskim medom.

 

 

PropoMucil® sa organskim medom predstavlja prirodni antimikrobik- propolis sa prirodnim N-acetilcisteinom (NAC), obogaćen organskim medom i vitaminom C. Preporučuje se za korišćenje kod raznih problema sa disajnim putevima, praćenih stvaranjem sekreta.

PropoMucil® sa organskim medom ima trostruki efekat:

  • Olakšava iskašljavanje
  • Eliminiše viruse, bakterije i gljivice
  • Pomaže stvaranju jakog imuniteta- zajedničkom snagom organskog meda, propolisa i NAC-a

 

 

 

          Literatura:

  1. Anatomy of the respiratory system. (n.d.).
    org/healthlibrary/conditions/respiratory_disorders/anatomy_of_the_respiratory_system_85,P01300;
  2. Asthma treatments. (n.d.).
    org/conditions-and-care-areas/pulmonary/asthma-and-copd/asthma/treatments;
  3. Chronic respiratory diseases. (n.d.).
    int/respiratory/en/;
  4. (n.d.).
    nhlbi.nih.gov/health-topics/copd;
  5. Exhaled nitric oxide test. (2018).
    org/lung-health-and-diseases/lung-procedures-and-tests/exhaled-nitric-oxide-test.html;
  6. Mayo Clinic Staff. (2018). Asthma.
    org/diseases-conditions/asthma/symptoms-causes/syc-20369653;
  7. Mayo Clinic Staff. (2018). Lung cancer.
    org/diseases-conditions/lung-cancer/symptoms-causes/syc-20374620;
  8. Pulmonary function tests. (n.d.).
    nih.gov/health-topics/pulmonary-function-tests;
  9. Warning signs of lung disease. (2018).
    org/lung-health-and-diseases/warning-signs-of-lung-disease/;

 

Scroll to Top