Kako prepoznati simptome koje daje prehlada i kako je sprečiti?

Šta je prehlada?

Prehlada je akutna virusna infektivna bolest koju može izazvati veliki broj različitih virusa koji napadaju sluznicu nosa, grla, sinusa i bronhija. Može se javiti u toku cele godine, međutim najčešće se javlja u period od jeseni do proleća. Razgovarali smo farmaceutom Emilijom Paunović iz Požarevca o tome kako da sprečimo pojavu prehlade.

Prehlada i grip – koja je razlika?

Prehlada i grip imaju slične simptome te se iz tog razloga često dešava da ih pomešamo. Obe su virusnog porekla, ali za razliku od prehlade kod gripa su prisutni izraženiji simptomi koji obuhvataju visoku temperaturu, jak kašalj, malaksalost, bol u mišićima.

Kako se prenosi prehlada i koliko dugo traje?

Prehlada se prenosi kapljičnim ili vazdušnim putem. Transmisija, odnosno prenošenje se odvija putem kapljica koje zaražena osoba izbacuje prilikom kašljanja, kijanja ili govora.

Obično traje od 7 do 10 dana.

Koji su simptomi prehlade?

Prehlada obično počinje polako i postepeno, a neki od simptoma su:

– normalna ili blago povišena temperatura

– curenje nosa ili zapušenost

– kijanje

– bol u grlu

– kašalj

– glavobolja

– suzenje očiju

– malaksalost

– gubitak čula ukusa i mirisa

Ovi simptomi najčešće počinju da se pojavljuju već nekoliko dana nakon zaražavanja.

Kako prevenirati prehladu?

Važno je da naglasimo da vam antibiotik neće pomoći u terapiji prehlade jer oni ne deluju na viruse već samo na bakterije.

Moja preporuka je Propomucil® Pretprehlada. Kesice Propomucil® Pretprehlada predstavljaju prirodan preparat koji možete uzimati preventivno ili kada osetite prve znake prehlade. Zahvaljujući svom sastavu sprečava prehladu već sa pojavom prvih simptoma. – preporučuje magistra farmacije Paunović.

Posebno bih izdvojila dva veoma važna sastojka ovih kesica –  N-acetilcistein i propolis, ali i đumbir, med, cink i vitamin C. Svi zajedno doprinose sprečavanju prehlade.

N-acetilcistein poseduje antiinflamatorno (protivzapaljensko), antioksidativno i mukolitičko (podstiče izbacivanje sekreta) svojstvo. Takođe, dovodi do razlaganja sekreta i olakšava iskašljavanje.

Propolis ima antimikrobno delovanje koje dovodi do smirenja iritirane sluznice. Uklanja viruse i bakterije iz disajnih puteva.

Đumbir ima antivirusno, antiinflamatorno i antioksidativno delovanje. U kombinaciji sa medom dovodi do jačanja imuniteta. Doprinose eliminaciji virusa i bakterija.  Med dovodi i do umirenja kašlja.

Vitamin C i cink doprinose normalnoj funkciji imunskog sistema i zaštiti ćelija od oksidativnog stresa. Cink je najbolji mineral za sprečavanje prehlade. Dokazano je da cink sprečava nastanak simptoma prehlade, posebno ukoliko se uzme u prvih 24 sata od dolaska u kontant sa virusom.

Propomucil® Pretprehlada – za prevenciju i sprečavanje prehlade

S obzirom da nas uskoro očekuje smena godišnjih doba koja je idealna za razvoj respiratornih infekcija usled pada imuniteta moj savet je da ne čekate pojavu simptoma prehlade već da na vreme počnete sa upotrebom kesica Propomucil® Pretprehlada dva puta dnevno po jedna kesica razmućena u toplom napitku, najbolje čaju ili vodi.

Dakle da bismo eliminisali ili sprečili prehladu potrebno je da unosimo dosta tečnosti, odmaramo i ojačamo naš imunitet, zato Bolje sprečiti nego prehladu lečiti – Propomucil® Pretprehlada na kraju savetuje farmaceut Paunović.

 

 

Scroll to Top