Šta je hronična opstruktivna bolest pluća?
Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) je učestala bolest odrasle populacije, koja se može sprečiti i lečiti, a osnovna karakteristika te bolesti je loša tolerancija napora, gušenje, hroničan kašalj i sviranje u grudima. Simptomi se vremenom pogoršavaju i mogu dovesti do ozbiljnih posledica ukoliko se ne leči na vreme. O ranom prepoznavanju HOBP-a smo razgovarali dr Sanjom Marinković, pulmologom iz Opšte bolnice Sremska Mitrovica.
Rizik za oboljevanje od ove bolesti su pušenje, loši socioekonomski uslovi, profesionalno opetećenje (izloženost izduvnim gasovima toksičnim parama, gasovima, prašini) i nasledni faktori (pozitivna porodična anamneza za opstruktivne i maligne bolesti pluća).
Dijagnoza HOBP
Dijagnoza HOBP-a se postavlja na osnovu nalaza spirometrije, koja ukazuje na ograničen protok vazduha tj. poremećaj ventilacije koja je fiksna (uvek prisutna) uz prisustvo gore navedenih simptoma – kaže dr Marinković.
Dispneja je subjektivni osećaj otežanog disanja, gladi za vazduhom, teskobe, tereta u grudima, kako pacijenti opisuju. Percepcija dispneje je različita od strane pacijenata i nije uvek povezana sa nalazom spirometrije. U početku bolesti javlja se samo pri težem i umerenom naporu (penjanje uz stepenice, nošenje tereta), a kako bolest napreduje javljaće se i pri obavljanju osnovnih svakodevnih aktivnosti (oblačenje i lična higijena) .
Kašalj kod HOBP-a
Kašalj predstavlja odbrambeni refleks, koji je nastao ne samo kao posledica sprečavanja prodiranja stranog sadržaja u disajne puteve nego i nastojanje organizma da iz disajnih puteva eliminiše fiziološke i patološke telesne produkte. Kašalj je uvek prisutan kod obolelih od HOBP-a, često zanemaren simptom jer se smatra da je „pušački kašalj normalna pojava“. Međutim, veoma je važno napomenuti da je svaki hronični kašalj (kašalj koji traje duže od 8 nedelja), simptom neke hronične bolesti. Kod HOBP-a kašalj je uglavom produktivan, s tim da se razlikuje po količini i izgledu sekreta. Stvaranje veće količine gustog prebojenog sekreta (žuto-zelene boje) je znak bakterijske infekcije i predstavlja rizik za pogoršanje bolesti i za razvoj upale pluća. Zbog toga je veoma važno pravovremeno reagovati- upozorava dr Marinković.
Osnova lečenja HOBP-a je prestanak pušenja, bronhodilatatorna terapija, mukolitici kod produktivnog kašlja, redovna fizička aktivnost, plućna rehabilitacija, redovna vakcinacija.
PropoMucil® 600 – preporuka
Što se tiče produktivnog kašlja za mene je preporuka broj jedan PropoMucil® 600 kao prirodni proizvod koji poboljšava zdravlje i plućnu funkciju. Naučno i klinički je potvrđeno da primena PropoMucil® tableta ili kesica (600 mg ili 1200 mg dnevno uz korišćenje 6 meseci) kod HOBP pacijenata pokazuju manje pogoršanja bolesti, značajno se poboljšava kvalitet života i smanjuje težina simptoma kao što su kašalj i iskašljavanje.
Zbog svog mukolitičkog, protiv zapaljenskog i antioksidativnog dejstva, PropoMucil® doprinosi bolju zaštitu disajnih puteva. PropoMucil® u sastavu ima propolis bogat polifenolima i N-acetilcistein koji pomažu u razlaganju i iskašljavanju sekreta, sprečavanju respiratornih infekcija – na kraju preporučuje pulmolog dr Sanja Marinković.