Koje alarmantne simptome daje HOBP i kako pomoći?

Šta je HOBP?

Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) je progresivna bolest hroničnog toka koja se odlikuje reverzibilnom ili fiksnom opstrukcijom disajnih puteva. Osnovne karakteristike ove bolesti su loša tolerancija na napor, gušenje, zamaranje i hronični kašalj. Simptomi se vremenom pogoršavaju i ukoliko se ne leči na vreme dolazi do ozbiljnih posledica, obično nastaje posle četrdesete godine života. Rizici za oboljevanje od ove bolesti su pušenje, profesionalno opterećenje, loši socijalni uslovi i nasledni faktori. Dijagnoza HOBP-a postavlja se na osnovu kliničke slike, fizikalnog pregleda, RTG-a grudnog koša i nalaza plućne funkcije.

Koji su to alarmni simptomi HOBP-a i kako ih prepoznati, razgovarali smo sa dr Lidijom Laketić, pulmologom iz Sremske Kamenice.

Šta je dispnea?

Dispnea je subjektivni osećaj otežanog disanja koji pacijenti opisuju kao teskobu, teret u grudima, nedostatak vazduha. U početku bolesti ovaj simptom se javlja samo pri težem naporu (penjanje uz stepenice i obavljanje težih fizičkih poslova) a kako bolest napreduje, dispnea progredira i dovodi do toga da pacijentu obavljanje svakodnevnih aktivnosti predstavlja napor.

Kašalj i HOBP

Kašalj- kod zdravih ljudi kašalj je odbrambeni mehanizam, refleks čiji je zadatak da zaštiti disajne puteve od zagađenog vazduha, iritanasa ili nekih uzročnika respiratornih bolesti. Sem toga, kašalj je simptom u velikom broju bolesti. Postoji podatak da se kašalj javlja u oko 1500 bolesnih stanja, najčešći je u bolestima disajnih organa. Kašalj je uvek prisutan kod obolelih od HOBP-a, često zanemaren simptom od strane pacijenata pušača koji smatraju da je to normalan “pušački kašalj”. Baš iz tog razloga važno je napomenuti da je svaki hronični kašalj (kašalj koji traje duže od 8 nedelja), simptom neke hronične bolesti. Kašalj koji se javlja u HOBP-u uglavnom je produktivan, a razlikuje se po količini i izgledu sekreta. Ukoliko se javi veća količina prebojenog sekreta (žuto-zelene boje) ukazuje na bakterijske infekcije i predstavlja rizik za pogoršanje bolesti kao i razvoj upale pluća – napominje dr Laketić.

Lečenje HOBP-a

Medikamentozno lečenje HOBP-a sprovodi se bronhodilatotornom terapijom i mukoliticima kada se radi o produktivnom kašlju. Pored toga pacijentima se savetuje prestanak pušenja, fizička aktivnost, plućna rehabilitacija i redovna vakcinacija.

Moja preporuka u tretmanu produktivnog kašlja je PropoMucil® 600 koji je, po meni, veoma značajan s obzirom da se radi o proizvodu koji sadrži dve komponente koje zajedno deluju još snažnije. Prva je prirodni N-acetilcistein koji uz prečišćeni popolis bogat polifenolima zajedno dokazano pomažu u razlaganju i iskašljavanju sekreta, sprečavanju respiratornih infekcije i deluju protiv zapaljenja i antioksidantivno – protiv štetnih radikala tj. pojačavaju imunski odgovor organizma.

Kod pacijenata obolelih od HOBP-a koji koriste PropoMucil® 600 dolazi do ređih pogoršanja bolesti, sprečavanja pojave respiratornih infekcija, a značajno se poboljšava kvalitet života uz smanjenje težine simptoma kao što su kašalj i iskašljavanje. Zato je moja prva preporuka kod svih pacijenata sa kašljem i HOBP-omPropoMucil® za zdrave disajne puteve – na kraju zaključuje dr Laketić.

 

Scroll to Top