Poruči bilo koja 2 proizvoda, i dobijaš 2x PropoMucil organski med za 1 dinar!

Grebanje u grlu – šta učiniti?

Grebanje u grlu – neprijatan problem

Grebanje u grlu – problem sa kojim se često susrećemo, naročito zimi i pri promeni vremenskih uslova. Vrlo je neprijatan. Šta učiniti i kako rešiti ovaj problem?

Grebanje u grlu je najčešće početni simptom virusne infekcije, gripa ili prehlade. Može da bude praćeno bolom u grlu, kašljem, kijanjem, promuklošću, curenjem nosa, čak i temperaturom, glavoboljom i malaksalošću.

Uzrok može da bude i bakterijska infekcija. Najčešće je u pitanju Streptococcus, koji se leči antibioticima koje ordinira lekar.

Ukoliko traje više od 7-10 dana, koliko uglavnom traje virusna infekcija, treba se razmišljati o alergiji. Razni alergeni, kao što su polen, buđ, prašina, duvanski dim, dlake ili perje životinja, putem vazduha dospevaju u grlo i izazivaju grebanje. U tom slučaju, lekar će nakon alergo testiranja preporučiti uklanjanje alergena i dati neki antihistaminik (lek koji će umanjiti alergiju).

 

Grebanje u grlu kao znak oslabljenog imuniteta

Grebanje u grlu je obično znak oslabljenog imuniteta, i znak da organizam napada neka infekcija. Zato je, pre svega, potrebno ojačati imunitet. Pored vitamina i minerala iz voća i povrća, potrebno je unositi dosta tečnosti. Pre svega toplih napitaka – u vidu čaja ili pileće supe.

Pileća supa za grebanje u grlu

Oni opuštaju mišiće i sluznicu grla, a toplotom se utiče na smanjenje broja virusa i bakterija koje izazivaju upalu. Grlu je potreban odmor od pričanja, pa treba više spavati i dozvoliti mu da se regeneriše. Treba izbegavati kiselu, ljutu i jaku hranu, kao i hladna i gazirana pića, koja mogu pogoršati tegobe.

Ukoliko Vas grebanje u grlu muči zajedno sa suvim kašljem, možda reagujete na neke iritante iz okoline i suv vazduh. Pokušajte da ih otklonite. Pokušajte da podignete vlažnost vazduha u svojoj okolini, parenjem ili tuširanjem.

 

Za umirenje grla

Za umirenje grla, savetuje se upotreba sprejeva za grlo ili pastila na biljnoj bazi, koje deluju na sam uzrok infekcije. Preporučuju se pastile sa propolisom, NAC, vitaminom C i cinkom. Propolis i NAC imaju antimikrobni efekat, utiču na uzročnike upale (bakterije, viruse, gljivice), a cink i vitamin C će osnažiti inače oslabljen imunitet.

Grebanje u grlu i suv kašalj se mogu javiti tokom gripa i prehlade. U tom slučaju se suvi kašalj pretvara u produktivan, i tada je potrebno uzeti biljni preparat na bazi belog sleza, jagorčevine, lista nane i meda. Beli slez će obložiti sluznicu grla, i smiriti nadražaj na kašalj.

Ukoliko ove tegobe ne prestaju nakon 3-5 dana, a praćene su povišenom telesnom temperaturom, malaksalošću ili nekim drugim tegobama, obavezno se obratite lekaru.

Scroll to Top