Kašalj

Pulmolog dr Vladimir Trajković savetuje sve one koji kašlju!

Šta predstavlja kašalj?

Kašalj normalno predstavlja odbrambeni vitalni refleks koji štiti disajne puteve od stranog sadržaja. U mnogim plućnim bolestima (infekcije gornjih i donjih disajnih puteva, akutni i hronični bronhitis, bronhijalna astma, povrede pluća i grudnog koša, plućna embolija) i vanplućnim (srčana slabost, refluksna bolest jednjaka, primena nekih lekova – ACE inhibtiora) kašalj često nije koristan i rezultat je stimulacije receptora za kašalj u gonjim i donjim disajnim putevima, u srcu, jednjaku, uvu i dijafragmi.

O tome kako možemo pomoći pacijentima koji kašlju, razgovarali smo sa dr Vladimirom Trajkovićem, internistom – pulmologom, načelnikom Odeljenja pulmologije Opšte bolnice u Jagodini.

Po trajanju kašalj može da bude akutni (do 3 nedelje), subakutni (4-8 nedelja) i hronični (duže od 8 nedelja). Po karakteru kašalj je suv (nadražajni) ili produktivan (sa iskašljavanjem).

Jedan od uzročnika produženog kašlja – hronični bronhitis

Jedan od najčešćih uzročnika hroničnog, produženog kašlja je hronični bronhitis. Ova bolest podrazumeva hronični kašalj i iskašljavanje neprekidno, ili najmanje 3 meseca godišnje u poslednje 2 godine. Ukoliko se dodatno pojavi osećaj nedostatka vazhuda i sviranje u grudima, najverovatnije se radi o hroničnoj opstruktivnoj bolesti pluća (HOBP). Uzroci hroničnog bronhitisa su najčešće duvanski dim, aerozogađenje, izloženost štetnim supstancama na radnom mestu, starije životno doba.

Poseban problem predstavljaju pogoršanja hroničnog bronhitisa, kada kašalj postaje intenzivniji, šlajm u disajnim putevima obiliniji, gušći i zamućen i obojen. Iskašljavanje je otežano zbog hronično narušene građe disajnih puteva, gubitka njihove elastičnosti i oštećenja sluzokože disajnih puteva na čijoj se površini nalaze fine trepljice koje svojim pokretima pomažu eliminaciju sekreta. Dolazi do zastoja sekreta u disajnim putevima i rizika za dodatnu infekciju disajnih puteva – napominje dr Trajković.

U terapiji hroničnog bronhitisa se insistira da pacijent prestane sa pušenjem, a redovno koristi svoju propisanu inhalatornu terapiju, da zadrži i unapredi fizičku aktivnost, da se redovno vakciniše protiv sezonskog gripa. Antibiotike nikada ne uzimati samoinicijativo, bez neophodnog pregleda doktora i po njegovoj proceni treba uraditi dodatne rendgenske, laboratorijske, spirometrijske i druge dijagnostike.

Za lakše iskašljavanje, razlaganje i eliminaciju sekreta iz disajniih puteva, preporučuje se unos dosta tečnosti i primena proizvoda, mukolitika na bazi propolisa i meda u kombinaciji sa N-acetilcisteinom. Propomucil® 600 sadrži N-acetilcistein i propolis bogat polifenolima – antioksidansima. On je snažan mukolitik koji razlaže gust sekret, olakšava njegovo iskašljavanje, pomaže eliminaciji virusa, bakterija i gljivica.

Propomucil 600- preporuka broj 1 za kašalj

Propomucil ® – preporuka broj 1 za sve koje muči kašalj!

Zato je za mene preporuka broj 1 za sve koje muči šlajm i za pušače – PropoMucil® – propolis i N-acetilcistein – zajedno efikasnije sprečavaju nastajanje novih infekcija. Može da se primenjuje i u visokim dozama (Propomucil® 2×600) kada je pacijent u pogoršanju HOBP-a više meseci, pa čak i godinu dana u kontinuitetu – na kraju preporučuje dr Trajković.

Scroll to Top