Pneumoftiziolog dr Snežana Zdravković savetuje: Šta da radite ukoliko otežano dišete i kašljete?

Šta je HOBP?

Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP), sporo progresivna bolest, karakteriše se opstruktivnim poremećajem ventilacije, retko reverzibilnim, često udružena sa navikom pušenja. Iako bolest napada pluća, stvara i značajne sistemske posledice udružene sa drugim bolestima, najčešće kardiovaskularnim oboljenjima.

O bolesti HOBP i kako da sebi pomognete, razgovarali smo sa dr Snežanom Zdravković, pneumoftiziologom, načelnicom grudnog odeljenja iz Opšte bolnice Kruševac.

Prevalenca HOBP povećava se sa godinama života i 5 puta je veći rizik za osobe starije od 65. godine života da dobije HOBP, u poređenju sa mlađima od 40 godina. Treba reći i da je prevalenca HOBP kod nepušača 4%, što nam ukazuje da i drugi faktori rizika, poput pasivnog pušenja ili faktora sredine i profesionalne izloženosti, imaju značajnu ulogu u nastanku HOBP.

Hronični kašalj kao prvi simptom HOBP

Hronični, dugotrajni kašalj je prvi simptom HOPB, počinje kao povremeni, jutarnji, pušački, nastavlja se kao celodnevni, pojačava se pri udisaju prašine ili drugih štetnih agenasa kao i za vreme pogoršanja same bolesti. Praćen je hipersekrecijom mukusa (sekreta) i kao posledica toga nastaje produkcija sputuma koja je veća od 60 ml na dnevnom nivou.

Dispnoja, otežano disanje, javlja se kod gotovo svih bolesnika sa HOBP. Predstavlja subjektivni osećaj čija percepcija ne mora odgovarati težini bolest. Otežano disanje se u početku javlja pri naporu i za vreme egzacerbacija. Pacijenti sam osećaj dispnoje različito opisuju: kao nedostatak vazduha, teskobu u grudima, glad za vazduhom. Dispneja je perzistentna, stalna i progresivna. U početku je vezana za veći fizički napor, kao penjanje uz stepenice, trčanje, kasnije postaje sve izraženija i javlja se na sve manji fizički napor, na kraju počinje da se javlja tokom svakodnevnih fizičkih aktivnosti, kao što je oblačenje, kupanje, hod po ravnom i nažalost sve to pacijenta vezuje za kuću – navodi dr Zdravković.

Otežano disanje predstavlja subjektini simptom samog pacijenta i stoga ga je teško izmeriti, ali ipak za to postoje određeni testovi i skale koje mere težinu dispnoje (Borg-ova skala, MRS i dr.).

PropoMucil® – za zdravija pluća i bolji imunitet!

Pored  terapije  koju  pacijenti sa HOBP koriste redovno moja preporuka je da uvedu svakodnevno i PropoMucil®, zato što sadrži aktivne sastojke, propolis bogat polifenolima i N-acetilcistein (NAC) koji mogu doprineti iskašljavanju, olakšavaju disanje i smanjuju učestalost i težinu pogoršanja bolesti. PropoMucil® dokazano pomaže pri svakodnevnom uzimanju kod bolesnika koji su skloni čestim pogoršanjima bolesti.

Pacijenti sa HOBP koji koriste PropoMucil® dokazano imaju zdravija pluća, bolji imunitet i bolji kvalitet života što je cilj svakog lečenja. Zato je za mene preporuka broj 1 – PropoMucil® za sve koje muči sekret, jer propolis i NAC zajedno još efikasnije deluju kod respiratornih infekcija – na kraju preporučuje dr Zdravković.

 

Dr Snežana Zdravković
pneumoftiziolog
Opšta bolnica Kruševac

Scroll to Top