Curenje iz nosa i zapušenost usled alergijske reakcije
Proleće je doba kada sve raste i cveta, i kada po pravilu dobijemo izuzetnu inspiraciju i dodatni elan, ponovo se radujemo životu. Ipak, koliko god većina vas uživa u ovom lepom godišnjem dobu, jedan deo populacije mu se uopšte ne raduje, sa razlogom. U pitanju su osobe koje muče razne vrste alergija, pretežno alergije na polen ili ambroziju.
I tada se obično jave svi oni mučni i dosadni simptomi alergijske reakcije: zapušen nos, suzne i crvene oči, curenje iz nosa, pospanost, nervoza, neprestano kijanje.
Ukoliko smo aktivni na poslu i u kontaktima sa ljudima, znamo da nas najviše iritira naš nos- koji je zapušen ili jako curi.
Kada udišete alergen poput prašine ili polena, on iritira sluznicu vaših nosnih prolaza i sinusa. Ovo dovodi do toga da vaš nos počne da proizvodi bistru sluz koja zadržava klice ili alergene, i pomaže da se ove štetne materije što pre isprazne iz nosa.
Curenje iz nosa je uzrokovano prekomernom proizvodnjom sluzi u vašim nosnim prolazima. To dovodi do vodenastog sekreta, koji curi iz vašeg nosa, a ponekad i niz zadnji deo grla.
Curenje iz nosa može se javiti sa ili bez začepljenja nosa, stanja poznatog i kao zapušen nos ili nazalna kongestija. Zapušenost nosa je uglavnom uzrokovana upalom sluzokože vaših nosnih prolaza, što otežava disanje kroz nos.
Pored alergija, postoji i nekoliko dodatnih razloga zašto bi vam mogao curiti nos. Najčešća je virusna infekcija sinusa- obično prehlada. U ostalim slučajevima, curenje iz nosa može biti posledica hladnog vremena, sinuzitisa ili nekih drugih uzroka.
Kako zaustaviti curenje iz nosa usled alergije?
Kada je curenje iz nosa uzrokovano alergijom, najlakši način da ga uklonite je izbegavanje alergena. Na primer, ako ste alergični na ambroziju, provodićete većinu vremena u zatovrenim prostorijama, kada je broj polena ambrozije visok. Umesto otvaranja prozora, koristite ventilator ili klima uređaj da rashladite svoj dom ili mesto boravka.
Imajte na umu, međutim, da nije uvek moguće potpuno izbeći alergene. Ako ste alergični na perut kućnih ljubimaca, na primer, možda nećete moći da izbegnete svaki kontakt sa kućnim ljubimcima. Ipak, ograničavanje kontakta ili uklanjanje sebe iz situacije obično će ublažiti vaše simptome.
Drugi uobičajeni tretmani alergija za uklanjanje curenja iz nosa uzrokovanog alergijom uključuju sledeće preparate koji se obično koriste u terapiji:
- antihistaminici
- nazalni i/ili oralni kortikosteroidi
- sprejevi za nos
U zavisnosti od vašeg opšteg stanja i težine alergije, vaš lekar će propisati određena terapiju. Ipak, ako je vaše stanje nešto blaze, u početku ćete pribeći prirodnim metodama rešavanja simptoma zapušenosti i curenja iz nosa.
Prirodni tretmani rešavanja zapušenosti i curenja iz nosa
Prema studiji iz 2019. godine [1], udisanje tople pare iz ovlaživača ili inhalacijom, značajno poboljšava zapušenost nosa i nakupljanje sluzi uzrokovano alergijskim rinitisom.
Slično tome, studija iz 2015. godine [2], sprovedene na ispitanicima sa prehladom, pokazala je da je inhalacija parom prilično efikasni u uklanjanju simptomi zapušenosti. Vreme oporavka od prehlade se smanjilo za oko 1 nedelju, u poređenju sa ispitanicima koji se nisu inhalirali toplom parom za to vreme.
Eterična ulja eukaliptusa, peperminta, bora, ruzmarina, žalfije, nane, čajevca i timijana su odlične opcije za otpušavanje gornjih disajnih puteva. Jedinjenja u ovim biljkama (kao što su mentol i timol) se takođe nalaze u mnogim dekongestivima na prirodnoj bazi.
Sprejevi za nos su prvi tretman izbora za rešavanje zapušenosti i curenja iz nosa. U tome se ističu fiziološki sprejevi za nos, kao potpuno prirodan tretman koji pomaže u ispiranju nosa i postizanju optimalne vlažnosti.
Prema studiji iz 2021. godine o ljudima sa infekcijama gornjih disajnih puteva [3], upotreba fiziološkog spreja za nos poboljšala je saniranje simptoma, uključujući curenje iz nosa, zapušenost nosa i kvalitet sna.
Jedan kompletan sprej za nos za alergije- PropoMucil® sprej za nos za alergije, predstavlja jedinstvenu kombinaciju dva inovativna sastojaka, visoko prečišćenog standardizovani ekstrakta propolisa (koji je nealergen) i prirodnog N-acetilcisteina. N-acetilcistein pomaže u razlaganju i izbacivanju sekreta iz nosnih kanala.
PropoMucil® sprej za nos za alergije je dodatno obogaćen kvercetinom, etarskim uljima timijana i eukaliptusa i vitaminom D3.
Saveti za borbu koji mogu ublažiti zapušenost i curenje nosa usled alergije
Znaci zapušenosti i/ili curenje nosa usled alergije su znak reakcije imunog sistema. Vaš imuni sistem radi, zbog čega se osećate umornije nego inače. Iako možda nemate druge simptome, ipak bi trebalo da budete nežni i saosećajni prema sebi.
Da biste se izborili sa ovim simptomoma, pratite sledeće preporuke:
- Odmarajte se više nego inače. Uverite se da vam curenje iz nosa ne smeta da zaspite – istuširajte se pre spavanja ili koristite ovlaživač u spavaćoj sobi.
- Ostanite hidrirani. Da biste sprečili dehidrataciju, unosite dosta tečnosti tokom dana.
- Izduvajte nos. Koristite meku maramicu da obrišete ili izduvate višak sluzi iz nosnih prolaza.
- Perite ruke. Izbegavajte širenje klica čestim pranjem ruku sapunom i vodom.
- Dezinfikujte površine. Odvojite trenutak da obrišete površine i predmete koje redovno dodirujete dezinfekcionim sredstvom.
- Koristite PropoMucil® sprej za nos za alergije!
Reference:
[1] “The effect of steam inhalation on nasal obstruction in patients
with allergic rhinitis”; Vannipa Vathanophas, Piyanuch Pattamakajonpong, Paraya Assanasen,
Triphoom Suwanwech; http://apjai-journal.org/wp-content/uploads/2019/06/AP-090818-0393.pdf ;
[2] “Efficacy of Steam Inhalation with Inhalant Capsules in Patients with Common Cold in a Rural Set Up”; Manpreet Singh Nanda; February 2015IOSR Journal of Dental and Medical Sciences 14(1)
DOI:10.9790/0853-14123741; https://www.researchgate.net/publication/272823081_Efficacy_of_Steam_Inhalation_with_Inhalant_Capsules_in_Patients_with_Common_Cold_in_a_Rural_Set_Up ;
[3] “Efficacy and Safety of Sea Salt-Derived Physiological Saline Nasal Spray as Add-On Therapy in Patients with Acute Upper Respiratory Infection: A Multicenter Retrospective Cohort Study”; Min Jiang,1,A,B,D,E,F Junwen Chen,2,B Yuanhua Ding,3,B Chenxi Gan,4,B,D,F Ya Hou,5,C,D Junge Lei,1,B,E Mengzhi Wan,1,B Xing Li,1,B and Zuke Xiaocorresponding author1,A,C,G; Med Sci Monit. 2021; 27: e929714-1–e929714-7.
Published online 2021 May 11. Prepublished online 2021 Feb 25. doi: 10.12659/MSM.929714; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8122848/ .