Bol u grlu je najčešće prvi znak virusne ili bakterijske infekcije. Cink je značajan u preveniranju ovih bolnih stanja, jer je prirodni imunostimulator, moćan antioksidans i imunoprotektiv. I kod dece i kod odraslih se javlja više puta godišnje. Nekada je i prvi znak alergijske reakcije. Neprijatan je, praćen bolnim peckanjem u grlu. Remeti uobičajene aktivnosti poput gutanja, govora. Može biti praćen i povišenom temperaturom i malaksalošću, ali i kašljem i sekrecijom iz nosa, posebno kod dece. Upalu grla prati i otok glasnih žica, pa dolazi do promena boje glasa, promuklosti, privremenog gubitka glasa, neretko i uvećanja limfnih žlezda u okruženju. Spoljašnji faktori koji potenciraju ovaj problem su pušenje, boravak u prostorijama sa suvim vazduhom, hemijska isparenja. Upaljena sluzokoža je crvena i otečena, pritiska okolne nerve i zato se javlja bol.
Tradicionalni lek za bol u grlu je “slani čaj”. Priprema: pola kafene kašičice soli rastvoriti u šolji zelenog čaja i ispirati grlo. Preporuka je i čaj od cveta kamilice, koji deluje antiseptično i smiruje upaljene sluzokože, ali i list žalfije sa antibakterijskim i antivirusnim dejstvom. Lokalna upotreba sprejeva i pastila koji sadrže propolis može se koristiti u terapiji ovih stanja, ali i u prevenciji. Ovi preparati za lokalnu primenu su efikasniji ukoliko sadrže i cink.
Nedostatak cinka
Cink je mineral koji je posebno važan za rast, seksualni razvoj i reprodukciju, a nedostatak cinka može dovesti do raznih fizičkih tegoba, kao što su:
- smanjen imunitet
- umor (malaksalost)
- neobjašnjivo mršavljenje
- usporeno zaceljivanje rana
- problemi sa pažnjom
- oslabljeno čulo mirisa i ukusa
- gubitak apetita
Cink naše telo najviše koristi za proizvodnju odbrambenih ćelija i jačanje imunološke funkcije organizma. Nedostatak cinka takođe se može uspešno sanirati suplementima cinka.
Cink u hrani
Već smo uvideli šta nedostatak cinka može značiti za nas i naš organizam, a sledeće je pitanje- odakle sve iz hrane i namirnica u prvoj liniji možemo dobiti potrebnu dnevnu količinu cinka? Cink se može naći u mnogim namirnicama biljnog i životinjskog porekla, kao što su meso, jaja, žitarice od celog zrna, mahunarke, semenke, orašasti plodovi, mlečni plodovi, morski plodovi, čokolada. Ako ste vegetarijanac, možda će biti teže dobiti potrebnu količinu cinka iz hrane koju jedete. U tom slučaju u ishranu uključite više graška, ovsene kaše, badema i sličnih namirnica koje predstavljaju alternativne izvore cinka.
A zašto baš cink za prevenciji upale i bol u grlu?
Upaljena sluzokoža je otečena, kao takva pritiska nerve i javlja se bol. Ako smirimo upalu, nestaće i bol, a cink deluje tako što obnavlja oštećen epitel i u grlu i u ustima. Ukoliko niste koristili cink za jačanje imuniteta, a imate problem sa bolnim grlom, efikasnije će biti, ako tokom prvih 24 sata od početka infekcije koristite pastile sa cinkom sa lokalnim dejstvom, koje sprečavaju vezivanje virusa na sluzokožu usta i grla.
Postoje brojni radovi koji potvrđuju da se primenom cinka u prevenciji smanjuje incidenca respiratornih infekcija gornjih disajnih puteva za 50%. Cink je dobar adstrigens i adsorbens, i deo je receptura za kreme, jer brzo smiruje zapaljenje i pomaže epitelizaciju kože. Na sluzokoži usta i grla, ako se primeni u obliku pastila, cink pomaže u smanjenju crvenila, iritacije i otoka. U preveniranju upale grla koristi se zato što učestvuje u radu preko 300 enzima odgovornih za imunitet i pravilno funkcionisanje, ima antiupalno dejstvo jer se bori protiv virusa i bakterija, a najviše ih ima i najčešće napadaju grlo, zato su i uzrok bolnog grla. U preparatima koji deluju lokalno na sluzokožu gornjih respiratornih puteva redovnom upotrebom, često je u kombinaciji sa prečišćenim nealergenim propolisom, te stoga pomaže u sprečavanju virusne i bakterijske infekcije.
Cink u organizmu vezuje histamin- ako ga nema dovoljno, organizam je sklon alergijskim rekcijama usled dejstva histamina, koje se manifestuju curenjem iz nosa, svrabom, osipom na koži i sluzokoži. Cink sprečava stvaranje crvenila i ubrzava zarastanje ranica na sluzokoži usta, nosa i kože.
Lokalna primena cinka u obliku pastila za sisanje i topljenje u ustima, pomoći će vam u zaštiti od dejstva virusa i bakterija.