Akutna upala srednjeg uha – Otitis media je bolna vrsta infekcije uva. Javlja se kada se područje iza bubne opne koje se zove srednje uvo upali i inficira.
Šta uzrokuje akutni otitis media?
Eustahijeva cev je cev koja se proteže od sredine uva do zadnjeg dela grla. Otitis media se javlja kada eustahijeva cev vašeg deteta postane otečena ili začepljena, i zarobi tečnost u srednjem uhu. Zarobljena tečnost se može inficirati. Kod male dece, eustahijeva cev je kraća i horizontalnija nego kod starije dece i odraslih. Ovo povećava verovatnoću nastanka infekcije.
Eustahijeva cev može postati otečena ili začepljena iz nekoliko razloga, a najčešći uzroci su:
- alergije
- hladnoća
- prehlada
- infekcija sinusa
- inficirani ili uvećani krajnici
- dim cigarete
- pijenje u ležećem položaju (kod odojčadi)
Koji su simptomi akutne upale srednjeg uha?
Bebe i deca mogu imati jedan ili više od sledećih simptoma otitis media:
- napadi nervoze i intenzivnog plača (kod odojčadi)
- povlačenje za uši praćeno bolovima (kod male dece)
- razdražljivost
- nesanica
- bol u uvu
- glavobolja
- bol u vratu
- osećaj punoće u uvu
- curenje tečnosti iz uva
- groznica
- povraćanje
- dijareja
- razdražljivost
- nedostatak ravnoteže
- gubitak sluha
Ko je u opasnosti od akutne upale srednjeg uha?
Faktori rizika za otitis media uključuju:
- uzrast između 6 i 36 meseci
- korišćenje cucle
- pohađanje vrtića
- hranjenje na flašicu umesto dojenja (kod odojčadi)
- izlaganje dimu cigareta
- izlaganje zagađenjima vazduha
- promene nadmorske visine
- promene klime
- biti izložen hladnom klima uređaju
- nedavno ste imali prehladu, grip, sinusnu infekciju ili infekciju uha
- genetiku
Otitis externa – Upala spoljašnjeg uva
Spoljašnji otitis, tj. otitis externa je zapaljen proces spoljašnjeg slušnog kanala. Otitis externa najčešće je uzrokovan infekcijom (obično bakterijskom, iako povremeno gljivičnom), ali može biti povezan i sa različitim neinfektivnim sistemskim ili lokalnim dermatološkim procesima. Najkarakterističniji simptom je nelagodnost koja je ograničena na spoljašnji slušni kanal, dok su najkarakterističniji znaci eritem i otok kanala sa promenljivim iscedkom. Prekomerna vlaga i trauma, koji narušavaju prirodnu odbranu kanala, dva su najčešća uzroka upale spoljašnjeg uha, a izbegavanje ovih uslova je kamen temeljac prevencije.
Temeljno čišćenje kanala je neophodno za dijagnozu i lečenje, ali ispiranje treba izbegavati. Upotreba topikalnog rastvora u kombinaciji sa hidrokortizonom je efikasan tretman u većini slučajeva i kada se koristi nakon izlaganja većoj količini vlage, odličan je profilaktički lek. Druge preventivne mere, kao što su sušenje ušiju fenom i izbegavanje iritacije spoljašnjeg slušnog kanala mogu pomoći u sprečavanju recidiva.
Kako se dijagnostikuje akutni otitis media?
Uglavnom se koriste jedna ili više od sledećih metoda za dijagnozu akutnog otitisa media:
Otoskop
Lekar će uz pomoć instrumenta koji se zove otoskop da pogleda u uvo vašeg deteta i otkrije da li postoji:
- crvenilo
- otok
- krv
- gnoj
- vazdušni mehurići
- tečnost u srednjem uhu
- perforacija bubne opne
Timpanometrija
Tokom testa timpanometrije, lekar koristi mali instrument da izmeri pritisak vazduha u uhu vašeg deteta i utvrdi da li je bubna opna pukla.
Reflektometrija
Tokom testa reflektometrije, lekar koristi mali instrument koji proizvodi zvuk blizu uva vašeg deteta. Lekar tako može da utvrdi da li ima tečnosti u uhu, slušajući zvuk koji se reflektuje iz njega.
Ispitivanje sluha
Vaš lekar može da uradi test sluha da utvrdi da li vaše dete ima gubitak sluha.
Kako se leči akutni otitis media?
Većina infekcija srednjeg uha se rešava bez lečenja antibiotikom. Lečenje kod kuće i lekovi protiv bolova se obično preporučuju pre nego što se pokuša sa antibioticima, kako bi se izbegla prekomerna upotreba antibiotika i smanjio rizik od neželjenih reakcija od antibiotika. Tretmani za akutni otitis media uključuju:
Kućnu negu
Vaš lekar može predložiti sledeće tretmane kućne nege kako biste ublažili bol vašeg deteta dok čekate da infekcija nestane:
- nanošenje tople, vlažne krpe preko zaraženog uha
- korišćenje kapi za uši za ublažavanje bolova
- uzimanje lekova protiv bolova
- prirodne preparate za poboljšanje rastvaranja i uklanjanja sekreta, kao što je PropoMucil® sa medom za decu– jedini sadrži prečišćen standardizovan propolis bogat polifenolima (antimikrobik) sa prirodnim N-acetilcisteinom (NAC) koji razlaže sekret i izbacuje ga napolje!
- PropoMucil® sa medom za decu pored propolisa i NAC-a, sadrži med, tečni ekstrakt korena belog sleza i ploda šipurka, koji udruženo pomažu u izbacivanju sekreta iz disajnih puteva i jačanju imuniteta deteta.
Lekove
Vaš lekar može takođe propisati kapi za uši za ublažavanje bolova i druge lekove protiv bolova. Vaš lekar može da vam prepiše antibiotike, ako vaši simptomi ne nestanu nakon nekoliko dana kućnog lečenja.
Operaciju
Vaš lekar može preporučiti operaciju ako infekcija vašeg deteta ne reaguje na lečenje ili ako dete ima ponavljajuće infekcije uha. Opcije operacije za akutni otitis media uključuju:
Uklanjanje krajnika
Lekar vašeg deteta može preporučiti da se krajnici vašeg deteta hirurški uklone ako su uvećani ili inficirani, i ako vaše dete ima ponavljajuće infekcije uha.
Cevi za uši
Vaš lekar može predložiti hiruršku proceduru za umetanje sitnih cevčica u uho vašeg deteta. Cevi omogućavaju da vazduh i tečnost odlaze iz srednjeg uha.
Kakva je dugoročna perspektiva?
Akutne infekcije upale ušiju se generalno poboljšavaju bez ikakvih komplikacija, ali infekcija se može ponovo pojaviti. Vaše dete takođe može doživeti privremeni gubitak sluha na kratko vreme. Ali sluh vašeg deteta treba brzo da se vrati nakon odgovarajućeg tretmana. Ponekad, otitis media infekcije mogu izazvati:
- ponavljajuće infekcije uha
- uvećane krajnike
- pucanje bubne opne
- holesteatom – izraslinu u srednjem uhu
- kašnjenje govora (kod dece koja imaju ponovljene infekcije srednjeg uha)
U retkim slučajevima može doći do infekcije mastoidne kosti u lobanji (mastoiditis) ili infekcije u mozgu (meningitis).
Kako sprečiti akutni otitis srednjeg uha
Možete smanjiti šanse da vaše dete ima akutni otitis media tako što ćete uraditi sledeće:
- često perite ruke i igračke kako biste smanjili šanse da dete dobije prehladu ili drugu respiratornu infekciju
- izbegavajte dim cigareta
- dojite odojčad umesto da ih hranite na flašicu ako je moguće
- izbegavajte da svom detetu dajete cuclu
Literatura:
- Healthline: Acute Otitis Media: Causes, Symptoms and Diagnosis
- About antibiotic use and resistance. (2017).
gov/antibiotic-use/community/about/index.html - Glasziou PP, et al. (2004). Antibiotics for acute otitis media in children. DOI: 10.1002/14651858.CD000219.pub2
- Middle ear infections. (2017).
org/parent/infections/ear/otitis_media.html - Am Fam Physician. 2001;63(5):927-937: Otitis Externa: A Practical Guide to Treatment and Prevention: